fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Wieczorek: Dziś rozmawiamy o dotowaniu wydobycia węgla, ale kluczem do rozwoju energetyki w naszym kraju są sieci energetyczne

W ubiegłym tygodniu rząd podpisał porozumienie z szefami związków związkowych, dotyczące dalszego finansowania z budżetu państwa nierentownych kopalń do 2049 r., czyli przez kolejne 29 lat. Porozumienie to nigdy nie wejdzie w życie, ponieważ do tego potrzebna jest notyfikacja i zarazem zgoda Komisji Europejskiej na subsydiowanie górnictwa do 2049 r.

W 2016 r. wynegocjowano zgodę Komisji Europejskiej na pomoc publiczną dla górnictwa do 2023 r. Tegoroczne porozumienie oraz wniosek do KE zostaną wysłane w grudniu, ale nie ma szans na otrzymanie zgody, ale nastąpi to dopiero za kilka miesięcy i na ten czas obecny rząd kupił sobie spokój społeczny. Za to porozumienie zapłacimy wszyscy - w cenach prądu.

Domagamy się od rządu, aby włączyć opozycję w prace nad polityką transformacji energetycznej, w celu stworzenia projekty, który będzie realizowany przez kolejne rządy przez najbliższe 20 lat. Za 3 lata nie PiS nie będzie rządził, ale nie chcemy za 3 lata wyrzucać do kosza polityki transformacji energetycznej. 

Polki i Polacy potrzebują prądu i będą go potrzebować za 10-20 lat, ale wszyscy chcielibyśmy, aby ta energia była czysta i tania.

Lewica występuje też do szefów Komisji Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych w Sejmie oraz do przewodniczącego senackiej Komisji ds. Klimatu z inicjatywą zorganizowania wspólnego posiedzenia. Spotkajmy się, aby podyskutować nad planem restrukturyzacji polskich kopalń oraz porozmawiać o tym, jak ma wyglądać polska energetyka za 20-30 lat.

Dariusz Wieczorek podczas konferencji prasowej powiedział: 

We wrześniu rząd przestawił założenia szeroko pojętej polityki energetycznej, które nakreśla ramy rozwoju energetyki oraz bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Porozumienie dotyczące restrukturyzacji kopalń ma się nijak do wspomnianych założeń rozwoju polityki energetycznej. Nie wiemy jaki jest plan dla węgla, który już zalega na składach, nie wiemy co z restrukturyzacją koncernów energetycznych i wydzieleniem z nich aktywów węglowych, a co powinno nastąpić. Dziś rozmawiamy o dotowaniu wydobycia węgla, ale kluczem do rozwoju energetyki w naszym kraju są sieci energetyczne.  

Jest szereg innych pytań, które powinniśmy sobie postawić i dlatego klub Lewicy występuje do szefów Komisji Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych w Sejmie oraz do przewodniczącego senackiej Komisji ds. Klimatu z inicjatywą zorganizowania wspólnego posiedzenia. Spotkajmy się, aby podyskutować nad planem restrukturyzacji polskich kopalń oraz porozmawiać o tym, jak ma wyglądać polska energetyka za 20-30 lat. To ważne decyzje, które zadecydują o przyszłości naszego kraju. 

 

 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem